Najczęściej zadawane pytania

Czy akupunktura boli?

Ponieważ igły są bardzo cienkie, ich grubość jest porównywalna do włosa, wprowadzenie ich jest często ledwie odczuwalne. Sporadycznie może wystąpić tępy lub rozpierający ból, ale objawy te są tylko chwilowe i mniej nieprzyjemne niż zachodnie zastrzyki.

Ile potrzebuję zabiegów i jak często?

Częstotliwość wizyt jest uzależniona od stanu pacjenta, jego potrzeb i zaangażowania w proces. Zmiany zazwyczaj są zauważalne po pięciu zabiegach. Nie jest jednak rzadkością, że jeden, albo dwa zabiegi mogą okazać się skuteczne. Są pacjenci, których stan wymaga wielu zabiegów. Na początku można spodziewać się jednego do dwóch zabiegów tygodniowo.

W miarę postępu efektów terapii ich częstotliwość zmniejsza się. Po unormowaniu i ustabilizowaniu się stanu pacjenta zaleca się wizyty w okresach zmian pór roku, aby ułatwić organizmowi zaadaptowanie się do zmieniających się warunków otoczenia.

Czy igły są sterylne?

Tak. W gabinetach używane są tylko najwyższej jakości jednorazowe igły ze stali nierdzewnej.

Co z lekami i opieką medyczną?

Klasyczna Akupunktura może być oczywiście używana we współpracy z medycyną zachodnią. Dla terapeuty bardzo ważne jest, aby wiedział, jakie leki pacjent przyjmuje i jest to brane pod uwagę w planowaniu i ocenie leczenia. W trakcie trwania terapii może się okazać, że istnieje potrzeba zmniejszenia dawki lub zaprzestania przyjmowania lekarstwa, ale powinno się to odbywać przy współpracy i akceptacji lekarza wystawiającego receptę.

Czy można stosować akupunkturę u dzieci?

Tak. Nie ma limitu wieku. Często małe dzieci jednak boją się igieł, więc wykorzystuje się je w bardzo małym stopniu. Dobrze reagują na Moxę.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

Akupunktura jest bardzo bezpieczna. Igły do zabiegów są sterylne, jednorazowego użytku. Lokalizacja nakłuwanych punktów jest ściśle określona. Oczywiście w przypadku każdej terapii, w tym również akupunktury mogą mieć miejsce pewne skutki uboczne - może pojawić się zmęczenie lub uczucie wewnętrznego rozbicia, które mija po kilku minutach lub godzinach. Rzadkością jest siniak w miejscu nakłucia, który samoistnie się wchłania. Rzadko mogą pojawić się zawroty głowy, które ustępują chwilę po zabiegu.

Czy igła do akupunktury może się złamać?

Nie. Igły do akupunktury są cienkie ale bardzo wytrzymałe. Są bardzo giętkie i nie można ich złamać. Czasami zdarza się, że się lekko wygną.

Jak długo trwa pierwsza wizyta?

Czas jaki należy zarezerwować na pierwszą wizytę to minimum 1,5 godziny.

Jak długo trwa kolejna wizyta?

Czas przeznaczony na kolejne wizyty to około 30-45 minut.

Kto korzysta z akupunktury?

Wiele osób z różnymi dolegliwościami korzysta z akupunktury. Są to osoby, które cierpią na zdefiniowane choroby, lub mają dokuczliwe objawy nigdzie nie zdefiniowane. Często osoby korzystają z akupunktury dla poprawy samopoczucia

Akupunkturę można stosować w każdym wieku od niemowlęcego do podeszłego i może być ona stosowana równolegle z leczeniem konwencjonalnym.

Jak działa akpunkutra?

Chińska medycyna uznaje, że istnieje w naszym organizmie siła życiowa (Qi), która kontroluje funkcjonowanie każdego narządu i układu. Energia ta musi płynąć swobodnie i mieć odpowiednią jakość, jeśli organizm ma funkcjonować w pełnym zakresie. W czasie choroby, przepływ energii życiowej jest osłabiony. Akupunktura ma bezpośredni wpływ na tę energię w specjalnych punktach znajdujących się na szlakach energetycznych czyli tzw. meridianach.